LED žárovky E27 a kompaktní zářivky nahrazují žárovky s wolframovým vláknem

LED žárovky E27 a kompaktní zářivky nahrazují žárovky s wolframovým vláknem

Klasické žárovky s wolframovým vláknem již patří minulosti. Na jejich místo se zařadily dvě rozdílné technologie, které využívají původní koncovky E27, známé pod názvem Edisonův závit. Jsou to LED žárovky E27 a kompaktní zářivky.svítící vláknová žárovka.jpg

Kompaktní zářivky

Jsou to v podstatě miniaturní nízkotlaké výbojky, které pracují na shodném principu klasických zářivek. Uvnitř skleněné trubice rozličných tvarů se nachází luminiscenční vrstva a speciální plyn, který vytváří elektrický výboj, a odrazem od povrchové vrstvy luminoforu vzniká světelný efekt.
První prototypy z konce 80. let minulého století měly výrazné nedostatky, jejich životnost byla omezena počtem spínacích cyklů a nepřesahovala pět tisíc hodin. Také jim velmi dlouho trvalo, než naběhnou na maximum svého výkonu, proto nebyly vhodné tam, kde se svítí jen krátkou a přechodnou dobu, např. v koupelnách, na toaletách a na chodbách. Tehdy se také vyráběly tvary a velikosti příliš velké, které způsobovaly problém u některých krytů svítidel. Zkrátka se nevešly tam, kam klasická vláknová žárovka.

LED diody

Dnes je výkon těchto zdrojů několikanásobně vyšší, než před deseti lety, přitom ceny těchto výrobků neustále klesají. Jejich hlavní předností je mimořádný světelný tok při současně nízkém příkonu elektrické energie. Jsou dokonce úspornější ve srovnání s kompaktními zářivkami, nejsou závislé na počtu sepnutí a plného výkonu dosahují ihned po uvedení do provozu. Velký význam má také životnost uváděná v desítkách tisíc hodin, což v praxi znamená výměnu světelného zdroje až po mnoha letech provozu.modrá žárovka E27.jpg
LED diody dnes zásobují trh v mnoha formách a kromě žárovek se závitem E27 je možné vybírat v bohatém sortimentu LED zářivkových trubic, panelů, pásků a reflektorových svítidel. Poměrně rozsáhlý sortiment tvoří také speciální svítidla, jako jsou bodové žárovky, stolní a kapesní lampy a svítilny, světla pro cyklistiku, čelové svítilny, poosvětlení monitorů a spotřební elektroniky, měřicí a regulační technika a další aplikace v různých oborech lidské činnosti.

5/5 - (1 vote)
Share