Jak bojovat proti stresu

Jak bojovat proti stresu

Stres může být dlouhodobý a nebo krátkodobý, ten krátkodobý není pro zdraví člověka tak nebezpečný. Jedná se v podstatě o kratší citové vypětí. Dlouhodobý stres naopak nejen že může zvyšovat krevní tlak a nebo škodit lidskému srdci, ale může způsobit také vyhoření, apatii, depresi, cukrovku a nebo dokonce i rakovinu. Proto je vhodné se pokusit právě stresu předcházet, ale pokud se ocitnete ve stresové situaci, ihned to vše řešit. Nedejte se!  Znáte to. Máte pocit citového vypětí, může se vám chtít brečet, cítíte se podráždění, nejistí. Špatně se vám spí, nedaří se vám jen tak snadno usnout. Můžete se třeba začít přejídat. Ano, tělo může v tuto dobu mít velkou chuť na sladké. A nebo naopak trpíte nechutenstvím. Máte stažený žaludek a nemáte na žádné jídlo ani v menším množství chuť.

Stres

Nebo můžete opakovaně sáhnout po větším množství alkoholu, což vám právě naopak vaše stresové napětí prohloubí a dostanete se tak do začarovaného kruhu. Můžete brečet, mlčet, nemluvit, nebo naopak vybuchnout kvůli kdejaké blbosti. Nejhorší je, že nevidíte jakoby světlo na konci tunelu. Stres nejčastěji způsobuje třeba nemoc, rozchod, rozvod, ztráta zaměstnání, napětí v rodině, různé hádky, šikana, finanční nejistota, různé soudní spory, ztráta blízkého člověka, problémy v práci či ve škole.

Jak proti stresu bojovat?

Meditujte. Ano, zkuste zcela vyklidnit svou mysl, pusťte si příjemnou hudbu, sedněte si či lehněte na pohodlný gauč, zavřete oči a věnujte veškerou pozornost svému dechu. Zhluboka se nadechněte. Při nadechnutí počítejte do jedné. Pak zhluboka vydechněte. Při výdechu počítejte do dvou. Toto několikrát opakujte.

Cvičte jógu a obdobná cvičení z řady body and mind. Choďte často do přírody, během procházky nechte myšlenky zcela volně plynout, kochejte se krásami přírody. A vším krásným. Poslouchejte příjemnou hudbu, dívejte se na krásné filmy, zkuste si přečíst pěknou knížku nebo alespoň její část. Nebo si čtěte pěkné amotivační citáty. Buďte na sebe hodní a laskaví. Pokud se vám něco nehodí, řekněte NE. Vyhledejte odbornou pomoc- třeba nějakého psychoterapeuta, ale můžete si sehnat i kamarádku, kamaráda, kdo by s vámi o vašem problému mluvil, taková vrba se hodí.

Pište si deník.

Sportujte.

Aromaterapie ve formě vonných olejů do aroma lamp nebo vonná koupel je také příjemná.

Malujte.

Sepište si priority, tedy tak zvaný žebříček hodnot. Co je pro vás důležité a co není?

Uklidnění mysli

Pokuste si udělat jakýsi denní harmonogram.

Pijte bylinkové čaje, dostatečně spěte. Minimálně hodinku před usnutím se nedívejte na televizi, do mobilu, do počítače. Místnost důkladně vyvětrejte. Naordinujte si pravidelný spánek, během kterého vás nic nebude rušit.

Dostatečně pijte a to nejlépe: Vodu s citronem, bylinkové a ovocné čaje, minerálku, ovocné a zeleninové šťávy (nejlépe ty domácí, nikoli kupované).

Jezte pravidelně po menších dávkách a vybírejte si zdravé a kvalitní potraviny.

Zamlsejte si kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa, ale dejte si jen pár kostiček.

Zajděte si na masáž, nebo si sami masírujte chodidla. Jemně, příjemně.

Vy to zvládnete! A rozhodně se nebojte poprosit někoho o pomoc, ať z řady někoho vašeho blízkého, nebo z odborníků. 🙂

Přeji hodně štěstí!

Share