Doplňky stravy – jak je nakupovat, co hledat?

Doplňky stravy – jak je nakupovat, co hledat?

Dokud suplementace odpovídá skutečným potřebám konkrétního organismu, není s tím nic špatného. Je však třeba si uvědomit, že doplněk je nerovnoměrný. Jak se tedy moudře rozhodnout?

koktejl z pilulek

Zkontrolujte biologickou dostupnost

Biologická dostupnost doplňků je jedním z nejdůležitějších témat. Existují doplňky, vitamíny, látky, které jsou pro lidské tělo tolik potřebné, ale špatně se vstřebávají nebo se vstřebávají příliš málo. Toto téma se nejčastěji objevuje mimo jiné v případě vitamínu D3, který je pro lepší absorpci kombinován s vitaminem K2. Toto však není jediný doplněk, který může být v závislosti na formě konkrétního produktu absorbován v různé míře. To je například případ dobře známého vitamínu C. Málokdo ví, že přírodní vitamin C získaný z aceroly, nikoli citrusových plodů, má nejlepší stravitelnost. A co víc, ukázalo se, že získání z divoké růže je také mnohem účinnější, protože tyto plody mají asi 30-40krát více vitamínu než pomeranče nebo citrony.
pilulky v dlani

Sázejte na jednoduchost složení

Mnoho lidí hledá řadu doplňků, které zvyšují sílu, energii a schopnost těla se regenerovat. Dělají to jak profesionální sportovci, amatéři, tak lidé, kteří nemají moc zdravý životní styl. V současné době je na trhu nabízeno bezpočet doplňků, jejichž základní vlastností je poskytnout tělu více energie. Složení tohoto typu výrobků je naprosto rozmanité, často velmi dlouhé a nejjednodušší řešení jsou paradoxně účinná. Mezi ně patří například suplementace kreatinem, tj. látka, která je zodpovědná za transport a ukládání energie v buňkách v těle. Část této látky se vytváří v těle, ale některé by se měly absorbovat v potravě. Nejvíce ho obsahují maso a ryby. Tím spíše se suplementace kreatinem doporučuje pro fyzicky aktivní vegetariány a vegany. Zde však opět stojí za pozornost věnovat se úrovni biologické dostupnosti. Z čište přírodních produktů je vhodný ženšen, ginko biloba a zázvor.

3.8/5 - (5 votes)
Share