Skleněná láhev je součástí kvality vína

Skleněná láhev je součástí kvality vína

Ano, právě ta láhev je vzestupem vína k nejušlechtilejším ze všech poživatin. Víno je lahví nejen chráněno, ale láhev víno i konzervuje, přitom se podílí i na jeho zrání a stárnutí. I když se prodává víno v plastu a víno „krabicové“, zde se jedná o vína poměrně nízké kvality, které se například v Itálii konzumují ke svačinám, jako u nás minerálky, je víno ve skle úplně něco jiného. Také je sklo chuťové neutrální, dokonce zeleně nebo jinak zbarvené sklo chrání proti působení ultra záření, sklo je také tvarově stálé a navíc skleněné láhve se dají recyklovat. Nevýhodou může být jeho vysoká váha a křehkost. Vína bývají označené přední a zadní etiketou, víte, co by měly obsahovat?
bílé hrozny

Přední etiketa na láhvi s vínem

 
Ta je vizitkou vína. Zdobí láhev a obsahuje důležité informace o jejím obsahu. Víno může být pojmenované podle místa svého původu (například Bzenec) nebo podle odrůdy (například Merlot). U většiny vín, může být pouze značkové jméno (například Cuvée).  Další informace na přední etiketě jsou věnovány výrobci vína, popřípadě stáčírně a také, ze které vinařské oblasti či vinice hrozny (Maďarsko) pocházejí. A jak je značený obsah alkoholu?  Tento údaj se na evropských etiketách udává jen v přibližných hodnotách. Například 12 Vol. %.  Mezihodnoty obsahu alkoholu na evropských etiketách nejsou povoleny, a to na rozdíl od zámořských vín, například z Argentiny. Samozřejmostí je na etiketě údaj o množství vína, jaké láhev obsahuje.
korkové zátky

Zadní etiketa na láhvi s vínem

 
Protože jsou přísné předpisy, které se týkají přední etikety, přešli mnozí výrobci vín k tomu, že některé doplňující informace, které mohou být pro milovníky vína důležité, uvádějí na zadní etiketu. Ta se označuje jako neoficiální etiketa. Co obsahuje? K údajům zde uvedeným mohou patřit rady, při jaké teplotě a k jakým pokrmům je nejlépe určité víno vychutnávat.
sklenice s vínem a hrozny
Často jsou zde informace a to podrobnější o odrůdě vína nebo o tom, jak a kde se réva pěstovala. U zámořských vín by měly být uvedeny rovněž přísady, například síra. A snad právě pro své doplňující informace, může být často tato zadní etiketa na láhvi s vínem zajímavější než etiketa přední.

 

4/5 - (2 votes)
Share