Kam s kamenným obkladem

Kam s kamenným obkladem

Rozhodujete se, co dát na podlahu v kuchyni, v koupelně, v hale či předsíni, nebo dokonce v obývacím pokoji či v zimní zahradě? Co takhle odolný a dobře udržovatelný obklad z přírodního kamene?

šedá dlažba

Studená nebo teplá – výhodou kamenného obkladu je možnost umístit jej na podlahové vytápění a tím zvýšit jeho účinnost. Kámen má totiž výbornou schopnost udržet teplo delší dobu, než jiné materiály, jako je dřevo, plasty, koberce a další podlahoviny, všeobecně známé a dostupné. Máte-li tedy rádi teplo od nohou a zároveň chcete ušetřit za vytápění, kamenný obklad je dobrá volba. Topení v podlaze má ještě jednu zásadní výhodu – teplo stoupá rovnoměrně do celé místnosti odzdola nahoru, takže je poměrně teplo i při zemi, zatímco u radiátorů je to tak, že se z nich teplo šíří přímo ke stropu a tam se udržuje víc, než při zemi.

kamenná dlažba

A máte-li zájem naopak se při zemi ochladit, kámen to umožní, což je příjemné hlavně v létě. Ostatně, chodidla jsou také náš silný indikátor tělesné pohody, protože je na nich velké množství receptorů – nervových zakončení, jimiž si udržujeme komfort – v létě je nám příjemné projít se bosí po trávě s ranní rosou nebo se projít brouzdalištěm či potokem s chladnou vodou a v zimě se zas rádi zahřejeme od teplých ponožek.

Kámen a údržba – udržovat kamennou dlažbu je snazší, než se starat o čistotu podlahy s kobercem, linoleem, plovoucí podlahou či dřevěnými parketami a palubkami. Na plovoucí podlahu a palubky by neměla přijít voda, na linoleu bude vidět kdejaká šmouha a navíc jej snadno poškodíte např. pádem kuchyňského nádobí. Koberce by se měly čistit občas speciálním strojem, takže další investice navíc, a koberce se časem také vyšlapou. Kamenný obklad má mnohem delší životnost a zároveň se udržuje v čistotě poměrně jednoduše, stačí k tomu jedlá soda nebo ocet, které nahradí i mnohé speciální čisticí prostředky.

Share