Jak vybrat správný druh schodiště?

Jak vybrat správný druh schodiště?

Asi není třeba říkat, že stavba či rekonstrukce domu nejsou zrovna jednoduchými záležitostmi. Je to proces náročný jak časově, tak finančně, nehledě na fakt, že je nutné myslet na spoustu nejrůznějších detailů. A tak není divu, že někdy nevěnujeme určitým věcem takovou pozornost, jakou by si zasloužily.

Příkladem může být schodiště KMK Design. To najdeme prakticky v každé budově, včetně těch přízemních. I ony totiž mají sklep či podkroví, kam je nutné se dostat. A i když existují výtahy, je z bezpečnostních důvodů požadováno, aby byla instalována i schodiště. Je to především proto, aby se lidé mohli dostat ven v případě požáru, kdy je přerušena dodávka elektrického proudu.

schodiste2

To nás ovšem staví před otázku, jaký typ schodů vybrat. Jak zjistíme při návštěvě obchodů, nabídka je skutečně široká, ať už co do tvarů a typů, tak i materiálů, ze kterých je vyrobeno. Proto může být poněkud obtížné vybrat to nejlepší. Zvláště když bychom se neměli plně řídit vzhledem a cenou.

Mnohem důležitější je zde funkce a odolnost. Podle té musíme vybrat materiál. Pokud totiž budeme například chtít venkovní schodiště, pak běžný kov asi nebude nejlepší nápad. Zároveň si musíme realisticky říci, kolik jsme ochotni jeho údržbě obětovat. Protože údržba nutná bude, pokud budeme chtít zachovat maximální životnost.

schodiste3

Pak je zde také fakt, že by mělo vhodně doplňovat celkový ráz domu. Pokud jej například máme v klasickém stylu, pak asi pochromované zábradlí nebude tou nejlepší volbou. A naopak, pokud je náš domov v moderním stylu, pak klasický dřevěný vyřezávaný typ zde nebude působit zrovna nejlépe.

Je také potřeba zvolit vhodné rozměry. Mělo by být tak široké, aby po něm mohlo jít více lidí, zvláště pokud půjde o frekventovaně využívané schodiště. Avšak zároveň by nemělo zabírat velkou část prostoru.

Je tedy vidět, že je mnoho věcí, které je zde potřeba rozhodnout. Ale věřte, že se to nakonec vyplatí.

Share