Jak je to s tou výplatou?

Jak je to s tou výplatou?

Určitě mi dáte za pravdu, že se chodí do zaměstnání především proto, že je to způsob, jak si vydělat peníze. Není sice vyloučeno, že mohou být lidé k práci motivováni i nějak jinak, ba mohou ji vykonávat třeba i proto, že jim tato dělá radost. Ale o peníze tu jde prostě především.

Člověk přijme nějakou pracovní nabídku, dostane i příslib určité hrubé mzdy, a pak už zbývá jenom pracovat a těšit se na svoji odměnu.

německá euromince

Jenže radost z takové výplaty nejednou nepřijde. I když je tato netrpělivě očekávána, nemusí leckdo zářit štěstím, když uvidí, kolik dostal. Domníval se třeba, že dostane i výrazně víc, a teď najednou tohle…

Ano, výplata někdy nesplní zaměstnancova očekávání. Ale často si za své zklamání může onen pracovník sám. A to ne proto, že byl líný, ale jednoduše proto, že nepochopil jednu dost zásadní věc. A tou je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou.

Hrubá mzda totiž není totéž, co mzda čistá. Mezi těmito je dost zásadní rozdíl. Zatímco ta hrubá sděluje, kolik vyplatí zaměstnavatel, ta čistá je tím, co z toho zaměstnanec dostane. A ten posledně zmíněný dostane onu hrubou mzdu sníženou o daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A ani nějaká ta sleva na dani nebo daňové zvýhodnění to nemůže zcela zvrátit.

německá marka

A ten, kdo chce mít jasno, aby se podobného rozčarování nedočkal, by měl zjistit už v předstihu, kolik doopravdy dostane. A měl by využít pro vypočítání čisté mzdy https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Tedy internetový nástroj, který je tu právě od toho. S pomocí této kalkulačky se totiž dá vypočítat z hrubé mzdy ta čistá docela snadno. Zadá se tu minimum údajů a rázem všichni vědí, kolik člověku z jeho hrubé mzdy po zdanění zbude.

A jistě se shodneme, že je dobře to vědět, a to co nejdřív. Protože ví-li člověk, kolik dostane, zařídí se podle toho. A nehrozí, že třeba kvůli nízké výplatě nezvládne svou finanční situaci.

Share