Obaly na klíče chrání citlivou elektroniku

Obaly na klíče chrání citlivou elektroniku

Dokážete si představit situaci, že by všechna auta na ulici byla odemčená a kdokoli by kdykoli mohl usednout za volant kteréhokoli z nich a odjet, kam se mu zlíbí? Byl by to neuvěřitelný chaos a lidé by se museli být schopni mezi sebou nejprve domluvit, a to v současné době nepřipadá v úvahu. Součástí každého vozu je tedy pochopitelně klíč, ale už ne jen obyčejný mechanický, který pootočí západku dveří a uvede do provozu zapalování, ale elektronický.

klíčenka

Automobilové klíče se již zhruba 25 let vyrábí s vnitřním čipem – imobilizérem, jedinečným elektronickým zabezpečením vozidla, což snížilo počet krádeží a vloupání do vozidel, ale zároveň zvýšilo nároky majitelů a provozovatelů vozů dbát na šetrné zacházení s klíčem, jakožto elektronickou součástkou.
Citlivá elektronika je chráněna plastovým obalem a ten lze zakoupit jako samostatný výrobek. Důvodů k pořízení nového obalu je celá řada, většinou však jde o mechanické poškození originálu, špatně fungující tlačítka, anebo zhotovení náhradního klíče – zde ovšem musíte mít jistotu, že lze imobilizér zkopírovat, pokud ano, pak není problém pořídit náhradní obal, transponderový čip, silikonový ochranný kryt, baterii nebo mikrospínač.

univerzální klíč

Obaly na klíče od vozidel většiny běžně vyráběných typů včetně starších vozů jsou svým vzhledem věrnou kopií originálních klíčů, pouze není jejich součástí logo (ochranná známka výrobce vozu). Jsou to pouze obaly, případně s funkčními tlačítky, tedy vnější skelet bez baterie a vnitřního čipu imobilizéru. K obalu je však možné přiobjednat baterii, čip i mikrospínač, stejně tak ochranné silikonové pouzdro.
U některých typů obalů lze poptávat i přestavění na vystřelovací verzi autoklíče, kdy se kovová část zasouvá do pouzdra, a tím zvyšuje komfort při ukládání klíčů do kapes a zavazadel. Vystřelovací klíč nepoškrábe předměty v tašce, nepotrhá oděvy a nebude tlačit v kapse, kovová část je bezpečně zasunuta uvnitř plastového obalu a vysouvá se pouze v okamžiku cíleného přiblížení k vozidlu.
 

Share